Nový Quality Index 2 - naše hodnocení každého produktu

Dříve než jakýkoliv produkt zařadíme do nabídky, pečlivě jej sami otestujeme.

To není marketingový slogan, to je náš postoj.

To je náš rozdíl oproti ostatním obchodům.

Chceme abyste s produkty od nás byli spokojeni, nechceme řešit zbytečné reklamace a nechceme prodávat žádná "šméčka". Proto každý jeden produkt důkladně na vlastní kůži testujeme na našich zařízeních. Některé testy jsou dlouhé a můžou trvat třeba čtvrt roku, některé testy jsou krátké a je za pár minut hotovo.

Od doby spuštění obchodu AppleGang.cz už uplynulo hodně vody a tak bylo na čase udělat revizi našeho produktového hodnocení po absolvovaných testech, neboli Quality Indexu. Od prvních týdnů příprav před spuštěním až do teď nám pod rukami proběhlo výrazně přes 2 tisíc produktů ze sortimentu příslušenství, doplňků a náhradních dílů pro zařízení Apple. Zhruba čtvrtinu jsme se rozhodli nezařadit, protože kvalita, vlastnosti či provedení produktů neodpovídalo našim představám a často také neodpovídalo popisu deklarovaného výrobcem. Na druhou stranu, jsme se za poslední měsíce setkali s několika tak milými překvapeními, že jsme se do některých produktů vyloženě zamilovali. A tak jsme se rozhodli Quality Index trochu přehodnotit. Pojďmě se na to podívat. 

Když nám výrobek dává smysl funkčně i cenově, všechny vlastnosti (které se dají vyzkoušet) fungují jak výrobce deklaruje, tak následně jej hodnotíme parametrem Quality Index2 a uveřejníme do nabídky obchodu. Quality Index2 je tedy parametr, který vyjadřuje náš subjektivní pocit z výrobku a není závislý na tom, jak drahý nebo levný výrobek je, nebo o jakou značku se jedná. Řekněme, že je to jakási forma velmi zkrácené recenze toho, co si o produktu sami myslíme a jak jej vnímáme. Nejraději bychom Vám samozřejmě servírovali plhonodnotné recenze, nicméně to nejsme schopni sami stihnout pro každý výrobek z nabídky. U hlavních bestsellerů ale už můžete najít naše detailnější recenze v sekci "AppleGang.cz radí & testuje".

A jak tedy produkty testujeme?

Vždy se snažíme vyzkoušet maximum možností a vše co každý výrobce na svém výrobku deklaruje. Nejlepší na vysvětlení naší metodiky bude ukázat si konkrétní příklady.

  • Kabely - zkoušíme jestli opravdu kabel je schopen nabíjet zařízení deklarovanými hodnotami (tzn.že i měříme na měřícím přístroji nabíjecí proud a výkon), jestli přenáší data, jestli je plášť odolný jak výrobce deklaruje, že Lightning kabel nevyvolává chybové hlášky atd.
  • Kryty - zkoušíme jak na daném telefonu pasuje, jestli se dají dobře mačkat tlačítka, jestli jsou otvory na správném místě
  • Skla - snadnost aplikace, odolnost proti poškrábání, kvalita montážního materiálu, speciální vlastnosti (např.Privacy filtr, Anti glare povrch apod.)
  • Nabíječky - nabíjecí hodnoty, jestli lze konektory správně a jednoduše zastrčit, kompatibilita bezdrátového nabíjení s různými kryty
  • Držáky do auta - funkčnost bezdrátového nabíjení, pevnost úchopu telefonu, kompatibilita s s ventilačními mřížkami
  • Adaptéry a redukce - funkčnost redukce, funkčnost mikrofonu, datový přenos, nabíjení apod.
  • Obaly a pouzdra - vhodnost pro jednotlivé Apple zařízení, kvalita zpracování apod.
  • Náhradní díly - absence chybových hlášek, správná funkčnost a ve většině případů i životnost

<a href='https://www.freepik.com/photos/technology'>Technology photo created by bublikhaus - www.freepik.com</a>

Obecně se vždy díváme i na kvalitu zpracování, aby vše správně lícovalo, nevrzalo atd. Rozhodně nechceme, abyste si u produktu od nás řekli "co jsem si to zase koupil/a za šunt". A pokud produkt nesplňuje všechny deklarované parametry, tak jej do nabídky vůbec nezařazujeme. U některých produktů je testovaných vlastností opravdu hodně a hlavně náhradní díly prodáváme jen ty se kterými máme sami několika leté zkušenosti.

Jak produkty hodnotíme? Quality Index je mrtev. Přivítejte Quality Index2.

Možná si říkáte, proč po necelém roce modernizujeme naše hodnocení produktů? Důvod je velmi prozaický. Za posledních pár měsíců se nám pod ruce dostalo mnoho produktů, které opravdu vyčnívají nad ostatními a neradi bychom je "házeli do stejného" pytle s ostatními výrobky. Jde nám tedy hlavně o to přidat ještě jednu kategorii, která je ještě lepší než Premium, ale zároveň se nemusí jednat o produkty, které by Apple nutně certifikoval (byť v některých případech to platí). Stále pak zůstává, že originální Apple produkty mají svoji samostatnou kategorii. 

V novém rozdělení tedy zůstavají kategorie High Quality a Premium Quality. Nicméně třetí kategorie už nemá nic společného s tím, jestli je produkt nebo není certifikován Applem a proto jsme tuto kategorii přenastavili na Ultimate Quality a jak už název napovídá, jedná se o ty nejlepší z nejlepších, o leadery na trhu, žádný lepší průměr, ale prostě jen a pouze to nejlepší. Důvodem pro tuto změnu byli v poslední době hlavně produkty holandské značky Xtorm a dánský Njord, které upřímně řečeno přenastavily naše vnímání prémiové kvality.

HIGH Quality | Symbol u produktu: Q index ★★★

Jako High Quality označujeme výrobky, které spolehlivě fungují, dá se na ně spolehnout, ale zároveň nabízejí atraktivní cenu. Žádné šmejdy, žádné fejky, prostě střední třída produktů, ať už se jedná o příslušenství nebo náhradní díl. Na druhou stranu, tyto produkty obvykle nemají nějakou vysokou přidanou hodnotu, či nestandardní výbavu. Obvykle v této kategorii jsou produkty značek Hoco, Blue Star, AG Premium, ESR a další. Suma sumárum, High Quality = Střední třída.

PREMIUM Quality | Symbolu u produktu: Q index ★★★★

Když něco nazvýváme PREMIUM Quality, tak to už něco znamená. Jedná se o produkty, které jsou opravdu velmi kvalitní, jak svým zpracováním, tak odolností a výdrží. Typické rozdíly oproti HIGH Quality produktům jsou v detailech - více příslušenství v balení, lepší kvalita zpracování (např.kulatější, příjemnější rohy, lepší oleofobní vrstva atd), rychlejší čipy, hodnotnější materiály, odolnější vůči povětrnostním vlivům apod. Obvykle v této kategorii najdete produkty značek Gecko, Spigen, Puro, Uniq, velkou část produktů Baseus a další. Jednoduše rečeno, PREMIUM Quality = Vyšší třída.

ULTIMATE Quality | Symbolu u produktu: Q index ★★★★★

Výrobky označené symbolem Ultimate jsou totální špička, která lze koupit. Na první, druhý i další pohled na produktech vidíte za co přesně jste si zaplatili. Obvykle se jedná o produkty, které mají extrémní odolnost, vysokou přidanou hodnotu v opravdu nejšpičkovějších materiálech, doživotní záruku atd. Nejčastěji se jedná o produkty evropských značek, jako jsou PanzerGlass, Xtorm, Njord a další. Jedním slovem = Nejvíc nejlepší produkty.

ORIGINAL Apple | Symbol u produktu: ORIGINAL 

Samostatná kategorie, která jednoznačně říká, že se jedná o originální produkty Apple, které všichni známe z autorizovaných Apple store prodejen, nebo balení našich milovaných Apple zařízení. Může se také jednat o tzv.refurbished náhradní díly (tzn.profesionálně repasované použité díly). Kvalita samotná je na špičkové úrovni, byť některé produkty mohou mít své vrozené slabiny - známá je například nižší mechanická odolnost kabelů.

NOVINKY na produktových stránkách

Kromě modernizovaného Quality Index2 jsme v posledních týdnech hodně zapracovali také na obsahu u produktů. Můžete tak u produktů vídat i tyto novinky, které Vám snad pomůžou při výběru těch správných doplňků pro Vaše Apple zařízení.

1) Nová sekce AppleGang.cz radí & testuje

U hlavních produktů nyní naleznete také naše vlastní krátké recenze. Ty se opírají o zkušenosti, které jsme nasbírali buď při testování produktů, nebo při našem vlastním používání. Účelem této sekce je upozornit na to, na co jinde nemysleli. Bohužel jak výrobci, tak jiné online obchody si zřejmě myslí, že každý kdo si chce koupit například bezdrátovou nabíjecí stanici automaticky ví, že v balení není nabíjecí adaptér. A pro jistotu o tomto faktu nikdo a nikde neřekne :-(

To je bohužel smutné, ale je to tak. My v AppleGang.cz produkty testujeme, takže co chybí (nebo i přebývá) dobře víme a snažíme se na to upozornit, abyste Vy nemuseli být (ne)příjemně překvapeni po obdržení zásilky. K čemu Vám totiž je, že si někde koupíte krásnou nabíjecí stanici, zaplatíte za ni třeba tisícikorunu plus poštovné, když není v balení nabíjecí adaptér? Takže musíte udělat další objednávku a znovu zaplatit poštovné. Zbytečnost pro Vaši peněženku, i pro životní prostředí, protože kurýr k Vám jede zbytečně nadvakrát. Proto jsme u nás zavedli tuto informační sekci, kterou najdete v dolní části popisu produktu a kde na tyto schováné "háčky" upozorňujeme.

2) Vlastní texty

AppleGang.cz versus konkurence

Bohužel, velká část online obchodů jen slepě kopíruje originální popisky výrobců a jen je překládá pomocí automatického translátoru do češtiny. V horším případě nemají popisy vůbec žádné, stejně jako na obrázku výše. Ano, i my při tvorbě popisek vycházíme z originálního popisu výrobce, ale téměř vždy jej doplňujeme o důležité informace, vlastnosti a přidanou hodnotu výrobků. Často ale popisky kompletně dáváme dohromady sami a přidáváme tam vlastní zkušenosti. A snažíme se o českou češtinu, ne strojový překlad :-) Nese to s sebou jistá rizika a bohužel nám semtam unikne nějaký ten překlep, nebo pravopisná chyba. Pevně věříme, že chybu nám ale odpustíte spíše, než nechat strojový překlad z angličtiny do češtiny, kdy translátor přeloží "case" jako případ, nikoli jako kryt. Snažíme se tedy vždy, aby popis dával smysl a byl zároveň i správně. A že bohužel často výrobci ve svých popiscích mají něco jiného, než jak skutečně produkt vypadá, nebo jaké má vlastnosti, je smutná realita. Většina obchodů se tím ale nezabývá. V tomto chceme být jiní, a proto u nás popisky vždycky u položek najdete a jsou pravdivé.

Doufáme a zároveň pevně věříme, že Quality Index2 i dostatek správných textových i obrázkových informací Vám při výběru pomůže a budete spokojeni jak s námi, tak s výrobky, které si u nás vyberete.

- Tým AppleGang.cz | 8.7.2021 -